Aranżacja – światło w domu

Data dodania: 07.07.2016


Trudno przecenić rolę jaką światło pełni w naszym życiu. W dużej mierze to słońce reguluje nasz zegar biologiczny warunkując cykl dnia i  to, że wstajemy o poranku a zasypiamy wieczorem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie w domu, które nie tylko tworzy domowy, ciepły klimat, ale także wpływa na to jak wygląda cała przestrzeń oraz znajdujący się w niej ludzie.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi…

…to chodzi o światło – przynajmniej w kwestii urządzania wnętrz. Każdy z nas na pewno co najmniej raz szukał inspiracji do aranżacji domu. Przeglądając fotografie w magazynach czy realizacje pracowni projektowych, jak Studio AG często trudno określić co sprawia, że konkretne wnętrze wydaje nam się szczególnie atrakcyjne. Wtedy istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nasz zachwyt wzbudziła, wydawałoby się, że nieuchwytna kwestia odpowiedniego oświetlenia. Tymczasem to właśnie sposób w jaki światło wypełnia przestrzeń może sprawić, że wnętrze zyska lub straci – zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.

Światło naturalne i sztuczne

W kontekście oświetlenia należy pamiętać o tym, że do wnętrza powinny docierać dwa rodzaje światła: naturalne i sztuczne. To pierwsze to oczywiście słońce, które za dnia rozświetla przestrzeń. Warto wykorzystać to źródło światła, na przykład inspirując się projektami architektów – jak widać w realizacjach biura Studio AG w ciekawy sposób można wprowadzić do wnętrza więcej światła przez zastosowanie dużej powierzchni przeszkleń. Drugie źródło światła to różnego rodzaju lampy, żyrandole, kinkiety, czyli cały sprzęt oświetleniowy.

studio-ag-nowoczesny-dom-projekt

źródło: studioag.pl

Przepis na udane oświetlenie

Architekci wnętrz są w zasadzie zgodni co do tego jak powinno wyglądać wnętrze optymalnie oświetlone. Kluczem jest zastosowanie kilku źródeł światła, tak aby osiągnąć efekt warstwowego przenikania światła. Wybierając lampy i żyrandole warto pamiętać, że w każdym wnętrzu powinno się znaleźć jedno źródło oświetlenia centralnego i co najmniej dwa oświetlenia punktowego. Przez światło centralne należy rozumieć lampę umieszczoną na suficie, która stanowi główne źródło oświetlenia, jednak samo w sobie nie jest wystarczające. Dlatego wnętrze powinno być uzupełnione i kilka innych źródeł światła punktowego. Powinny być one umieszczone na różnych wysokościach i skierowane w odmienne punkty, tak aby spełniać określone zadanie. Przykładem może tu być lampka do czytania, która będzie elementem funkcjonalnym i kinkiet na ścianie, którą chcemy wyeksponować, jako element dekoracyjny.

Czy apartament nad morzem to pewna inwestycja?