Historyczne inspiracje w architekturze

Data dodania: 29.06.2016


Architektura jako jedna z czołowych dziedzin sztuki użytkowej towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Opracowania dotyczące osiągnięć ludzkiej cywilizacji w tej dziedzinie sięgają czasów starożytnych, a efekty prac budowniczych sprzed tysięcy lat zachwycają po dziś dzień. Co więcej, w projektowaniu domów, architekturze wnętrz, projektach urbanistycznych i projektowaniu fabryk wciąż widać inspirację minionymi czasami.

Oczywiście współczesny architekt wykorzystuje jakąś ideę, inspiruje się konkretnym pomysłem, ale przy jego realizacji sięga po nowoczesne rozwiązania z zakresu budownictwa i architektury. Dzięki temu powstające obiekty budowlane są piękne niczym klasycystyczne budowle, ale także funkcjonalne, ergonomiczne i nierzadko energooszczędne, jak najbardziej zaawansowane technologicznie projekty.

Jednym z najbardziej zjawiskowych obiektów historycznych, które niezmiennie wprawiają w zachwyt zarówno laików, jak i ekspertów w dziedzinie architektury są starożytne piramidy. Najbardziej znaną inspiracją tych konstrukcji jest szklana piramida Luwru, wykonana ze szkła i stali, pod którą znajduje się wejście główne do muzeum. Co ciekawe, w przyszłości planowane są kolejne budowle, nawiązujące do egipskich piramid. Wyjątkowym projektem architektonicznym jest plan wybudowania ogromnej piramidy w Tokio, o łącznej wysokości przekraczającej 4 kilometry. Obok klasycznej koncepcji architektonicznej opartej na kubaturze piramidy, wykonawcy piramidy TRY 2004 w Shimizu planują wykorzystać najnowsze materiały budowlane, które będą w stanie udźwignąć masę własną budowli, między innymi wciąż dopracowywane nanorurki węglowe.

Ogromne znaczenie w budowaniu współczesnej architektury mieli uczeni ze Starożytnej Grecji i Rzymu. Do dziś mówi się o nich w kontekście kolebki europejskiej kultury i dziedzina budownictwa nie jest tu wyjątkiem. Rzymianie zapoczątkowali konstrukcje dróg, mostów i wiaduktów, przyczyniając się do rozwoju architektury użytkowej. Grecy natomiast zasłynęli wznoszeniem budynków wielkopowierzchniowych, takich jak areny czy teatry i projektowaniem kompleksowych koncepcji urbanistycznych dla starożytnych miast. Współcześnie studia projektowe i architekci często odnoszą się wprost do konstrukcji starożytnych amfiteatrów, a także korzystają z wzorców starożytnych kolumn.

Równie ważny wpływ na współczesną architekturę miały dokonania z okresu klasycystycznego, w dużej mierze nawiązujące do osiągnięć starożytnych Greków i Rzymian. Styl ten rozwijał się od połowy XVIII wieku i powrócił do łask na przełomie XIX i XX wieku jako nurt neoklasycystyczny. Jako, że był on odpowiedzią na pełen przepychu styl barokowy i rokoko, przeważały w nim oszczędnie stosowane elementy ozdobne, a większy nacisk stawiano na proste formy. Podobnie z resztą wygląda budowa domów czy innych obiektów uwzględnianych we współczesnych koncepcjach urbanistycznych miast – dzisiaj zdecydowanie widać ukłon w stronę takiej oszczędnej estetyki.

Nowe domy w Kołobrzegu

Sprzedaż apartamentów w Kołobrzegu