Jak urządzić dom w bieli – praktyczne porady

Data dodania: 20.03.2017


Aranżacja wnętrz, niezależnie od tego, czy dotyczy urządzania domów, mieszkań czy przestrzeni publicznych, wymaga odpowiedniego wyczucia i wiedzy. Wbrew pozorom niełatwo jest zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby była jednocześnie funkcjonalna, przytulna i po prostu estetyczna. Jak urządzić dom w bieli, żeby stworzyć przyjemne wnętrze dla mieszkańców?

Biel we wnętrzach w modzie

Najczęściej spotykanym powodem do zastosowania bieli w aranżacji jest jej uniwersalny charakter. Biel sprawdza się doskonale jako baza do dalszych prac wykończeniowych i pozwala na śmiałe eksperymenty z bardziej odważnymi detalami. Nie oznacza to jednak, że biel nie może występować jako wiodący kolor w aranżacji wnętrza. Wręcz przeciwnie, projekty wnętrz, w których biel gra pierwsze skrzypce w ostatnich latach cieszą się ogromnym zainteresowaniem właścicieli nieruchomości i nabywców domów oraz mieszkań. Niejedna pracownia architektoniczna może się też pochwalić projektem tego typu wnętrza.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Główną zaletą wykorzystania bieli w urządzaniu wnętrz jest jej elegancki i ponadczasowy wygląd. Trudno spierać się z opiniami, że dom zaaranżowany głównie w bieli już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie przestrzeni pełnej ładu i porządku. Dodatkowo biel, jako odcień najjaśniejszy w palecie barw, pozwala wizualnie powiększyć i rozświetlić wnętrze.

Z bieli korzysta nie tylko aranżacja wnętrza, ale projekty budowlane. Widać ją chociażby w wykończeniu elewacji, stolarce okiennej czy drzwiach zewnętrznych. Oczywiście nie wszystkie te elementy powinny występować w bieli jednocześnie.

Trudna „zimna” biel

Z kolei jeśli chodzi o problemy, jakie kolor biały może sprawiać na poziomie aranżacji wnętrza jest często podnoszony argument dotyczący jego chłodnego i nudnego charakteru. Rzeczywiście, niewłaściwe wykorzystanie śnieżnej bieli w domu może prowadzić do urządzenia przestrzeni, która bardziej przypomina sterylne wnętrza szpitali, niż przytulne domowe ognisko. Żeby uniknąć tego efektu warto zadbać o akcesoria, dekoracje i detale, które nadadzą całości domowego klimatu. Bardzo dobrze sprawdza się też stosowanie różnych odcieni – śnieżna biel, skorupka jajka, posrebrzany, w gamie kolorów chłodnych lub ciepłych.

Biel może być też uważana za kłopotliwą ze względów czysto praktycznych. Białe ściany, podłogi czy elementy wyposażenia nie wybaczają niewłaściwej pielęgnacji czy zaniedbania porządków w domu. Jednak i z tym problemem można sobie poradzić – oprócz regularnego sprzątania w domu warto już na etapie wykańczania wnętrza sięgać po wysokiej jakości materiały, chociażby odporne na zmywanie farby.

W dobrym towarzystwie

Decydując się na biel we wnętrzu warto też skorzystać ze sprawdzonych schematów. Doskonale wygląda połączenie bieli i czerni, bieli z drewnem oraz bieli z metalicznymi materiałami.


Sprawdź ofertę: architekt WarszawaStudio AG. Projektowanie domów, budynków przemysłowych oraz nadzór inwestorski na budowie.