Jak urządzić dom w bieli – praktyczne porady

Data dodania: 20.03.2017


Aranżacja wnętrz, niezależnie od tego, czy dotyczy urządzania domów, mieszkań czy przestrzeni publicznych, wymaga odpowiedniego wyczucia i wiedzy. Wbrew pozorom niełatwo jest zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby była jednocześnie funkcjonalna, przytulna i po prostu estetyczna. Jak urządzić dom w bieli, żeby stworzyć przyjemne wnętrze dla mieszkańców?

Biel we wnętrzach w modzie

Najczęściej spotykanym powodem do zastosowania bieli w aranżacji jest jej uniwersalny charakter. Biel sprawdza się doskonale jako baza do dalszych prac wykończeniowych i pozwala na śmiałe eksperymenty z bardziej odważnymi detalami. Nie oznacza to jednak, że biel nie może występować jako wiodący kolor w aranżacji wnętrza. Wręcz przeciwnie, projekty wnętrz, w których biel gra pierwsze skrzypce w ostatnich latach cieszą się ogromnym zainteresowaniem właścicieli nieruchomości i nabywców domów oraz mieszkań. Niejedna pracownia architektoniczna może się też pochwalić projektem tego typu wnętrza.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Główną zaletą wykorzystania bieli w urządzaniu wnętrz jest jej elegancki i ponadczasowy wygląd. Trudno spierać się z opiniami, że dom zaaranżowany głównie w bieli już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie przestrzeni pełnej ładu i porządku. Dodatkowo biel, jako odcień najjaśniejszy w palecie barw, pozwala wizualnie powiększyć i rozświetlić wnętrze.

Z bieli korzysta nie tylko aranżacja wnętrza, ale projekty budowlane. Widać ją chociażby w wykończeniu elewacji, stolarce okiennej czy drzwiach zewnętrznych. Oczywiście nie wszystkie te elementy powinny występować w bieli jednocześnie.

Trudna „zimna” biel

Z kolei jeśli chodzi o problemy, jakie kolor biały może sprawiać na poziomie aranżacji wnętrza jest często podnoszony argument dotyczący jego chłodnego i nudnego charakteru. Rzeczywiście, niewłaściwe wykorzystanie śnieżnej bieli w domu może prowadzić do urządzenia przestrzeni, która bardziej przypomina sterylne wnętrza szpitali, niż przytulne domowe ognisko. Żeby uniknąć tego efektu warto zadbać o akcesoria, dekoracje i detale, które nadadzą całości domowego klimatu. Bardzo dobrze sprawdza się też stosowanie różnych odcieni – śnieżna biel, skorupka jajka, posrebrzany, w gamie kolorów chłodnych lub ciepłych.

Winter Polska

Biel może być też uważana za kłopotliwą ze względów czysto praktycznych. Białe ściany, podłogi czy elementy wyposażenia nie wybaczają niewłaściwej pielęgnacji czy zaniedbania porządków w domu. Jednak i z tym problemem można sobie poradzić – oprócz regularnego sprzątania w domu warto już na etapie wykańczania wnętrza sięgać po wysokiej jakości materiały, chociażby odporne na zmywanie farby.

W dobrym towarzystwie

Decydując się na biel we wnętrzu warto też skorzystać ze sprawdzonych schematów. Doskonale wygląda połączenie bieli i czerni, bieli z drewnem oraz bieli z metalicznymi materiałami.


Sprawdź ofertę: architekt WarszawaStudio AG. Projektowanie domów, budynków przemysłowych oraz nadzór inwestorski na budowie.

Nowe domy Kołobrzeg

Apartamenty nad morzem na sprzedaż

cyrklewicz zarządzanie