Jak urządzić elegancki salon?

Data dodania: 20.10.2016


Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest zazwyczaj pokój dzienny, czyli salon. To właśnie tutaj gromadzą się wszyscy lokatorzy, spędzając wspólnie czas w rodzinnym gronie. Salon to też pomieszczenie, które pełni rolę reprezentacyjną, bo to do niego zapraszamy odwiedzających nas gości. Jak urządzić elegancki salon, który będzie najlepszą wizytówką domu?

Zadbaj o oświetlenie

Podstawą dobrego samopoczucia wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu jest często niedoceniane oświetlenie. Przy czym warto pamiętać nie tylko o sztucznych źródłach światła, ale także o dopływie promieni słonecznych. Najlepiej pamiętać o tym już w fazie projektowania domu, przy planowaniu rozmieszczenia okien w budynku. Salon to jedno z tych pomieszczeń, które najlepiej usytuować od strony południowej, dzięki czemu słońce będzie docierało do wnętrza najdłużej, dostarczając nie tylko światła, ale też ciepła.

Równie ważne są sztuczne źródła światła, a więc lampy, kinkiety i żyrandole. Złotą zasadą, którą warto stosować przy dobieraniu oświetlenia we wnętrzu jest stosowanie kilku źródeł światła, zlokalizowanych na różnych poziomach wysokości. Taki system oświetlenia tworzy efekt warstwowego, złożonego dopływu światła, który tworzy przytulny klimat. Wybierając lampy czy żyrandole najlepiej szukać prostych form, bez zbędnych zdobień, tak aby uniknąć efektu nadmiernej ilości zdobień, co zniweczy plany urządzenia eleganckiego salonu.

Ciepłe kolory wnętrza

Ale samym światłem nie uda nam się ocieplić pokoju dziennego. Kluczowe znaczenie ma w tym kontekście odpowiedni dobór palety kolorystycznej, na podstawie której będzie się opierała cała koncepcja aranżacji. Specjaliści, którzy zajmują się architekturą wnętrz i projektowaniem domów radzą, aby w salonie stosować ciepłe odcienie takich barw jak pomarańczowy czy żółty, które mają dodawać energii i optymizmu. W przypadku wnętrz minimalistycznych i eleganckich dobrze sprawdzi się klasyczna biel. Jednak dobrze przełamać ją bardziej zdecydowanymi akcentami, żeby całość nie prezentowała się zbyt chłodno i surowo.

Wygodne, ponadczasowe meble

W pokoju dziennym muszą znaleźć się wygodne meble, na których zarówno mieszkańcy, jak i goście będą mogli spędzać wolne chwile. Elegancki salon znakomicie uzupełni zarówno zestaw wypoczynkowy składający się z kombinacji kanapy i foteli, jak i uniwersalny narożnik. Meble należy dobrać przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, tak aby były one proporcjonalne w stosunku do powierzchni salonu.

Czy apartament nad morzem to pewna inwestycja?

Wykończenie i dodatki

Jeżeli zależy nam na urządzeniu salonu z klasą bardzo ważne jest wykorzystanie równie eleganckich, klasycznych materiałów. Podstawą powinno być więc drewno – na podłodze, w postaci solidnych mebli, ale też dekoracyjnej boazerii. Lepiej zrezygnować z tanich, plastikowych dekoracji, na rzecz szklanych wazonów, tradycyjnej ceramiki czy akcesoriów wykonanych z metalu. Tekstylia, takie jak zasłony, koce czy poduszki także powinny być dobrej jakości. Żeby zachować spójny, harmonijny efekt aranżacji, warto dobierać je w taki sposób, aby miały ze sobą coś wspólnego – może to być na przykład kolor, wzór lub tkanina.


Polecamy – pracownia projektowa Studio AG

Postaw na apartament nad morzem

cyrklewicz nieruchomości

Autofolierung NRW