Kto kreuje współczesny świat, czyli ikony architektury – część 1

Data dodania: 29.06.2016


Architektura to dziedzina sztuki, która otacza nas każdego dnia, więc trudno przecenić rolę, jaką odgrywa w życiu ludzi. Architektura to między innymi nasze domy, projekty budynków przemysłowych, sklepów, szkół, aranżacje wnętrz biur, budowa fabryk – słowem wszystko, co każdego dnia spotykamy na swojej drodze. To jak dzisiaj prezentują się realizowane koncepcje urbanistyczne w dużych i mniejszych miastach, w dużej mierze wynika z wpływu wyjątkowych, współczesnych architektów.

Frank Gehry

Dzieła tego architekta trudno przypisać jakiemukolwiek innemu artyście, z uwagi na jego specyficzny, bardzo charakterystyczny styl projektowania. Frank Gehry to bez cienia wątpliwości jeden z czołowych przedstawicieli współczesnej architektury. Urodził się w Kanadzie, ale co ciekawe, ma polskie korzenie – jego rodzina od strony matki pochodziła z Łodzi. Styl architektury Gehry’ego określany jest mianem dekonstruktywizmu, co widać w strukturze projektowanych przez niego budynków, które kontrastują z otaczającą przestrzenią. Znakiem rozpoznawczym tego architekta jest stosowanie powyginanych brył, przechylonych ścian, falowanych płaszczyzn oraz odważne łączenie materiałów budowlanych.

Najbardziej znane projekty architektoniczne: Tańczący dom w Pradze, Muzeum Guggenheima w Bilbao czy Sala Koncertowa Walta Disneya w Los Angeles.

Ieoh Ming Pei

Jest to architekt chińskiego pochodzenia, który kształcił się w Stanach Zjednoczonych, który dzisiaj jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Wystarczy wymienić choćby Nagrodę Pritzkera, Royal Gold Medal RIBA czy amerykańskie odznaczenie dla mecenasów sztuki National Medal of Arts. Dzisiaj jego projekty architektoniczne można podziwiać na całym świecie. Jest ceniony między innymi za wyjątkowo udane wbudowanie konstrukcji w formy geometryczne i wyważone wprowadzanie elementów architektonicznych, które ostatecznie współgrają z naturalnym otoczeniem konstrukcji.

Najbardziej znane projekty architektoniczne: Piramida Luwru w Paryżu, Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland, Muzeum Sztuki Islamskiej w Doha.

Zaha Hadid

Pochodząca z Iraku, ale swoje życie związała z Londynem, prawdziwa królowa współczesnej architektury, która odeszła w marcu 2016 roku. W branży zdominowanej przez mężczyzn Zaha Hadid zdobyła uznanie swoim wkładem w rozwój architektury postmodernistycznej, za co została uhonorowana, jako pierwsza kobieta, Nagroda Pritzkera. Nazywana była Lady Gagą architektury, wyróżniała się futurystycznym, śmiałym stylem, który przez lata zdobywał kolejnych zwolenników.

Najbardziej znane projekty architektoniczne: Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, Eli and Edythe Broad Art Museum w Michigan, Narodowe Muzeum XXI wieku MAXXI w Rzymie.


Polecamy usługi: studioag.pl

Pomysł na inwestycję Apartament w Kołobrzegu