Kto kreuje współczesny świat, czyli ikony architektury – część 2

Data dodania: 29.06.2016


Każda branża ma swoich czołowych przedstawicieli, którzy nadają ogólny kierunek rozwoju i kreują trendy w skali światowej. Nie inaczej jest z dziedziną architektury, w której można wskazać grono szczególnie wpływowych architektów, którzy w dużej mierze wpływali i wciąż wpływają na kształt nowo powstających pojedynczych obiektów, ale także całych koncepcji urbanistycznych.

Philip Johnson

Ten amerykański architekt był pierwszym laureatem architektonicznego Nobla, czyli Nagrody Pritkzera i wielu uważało go za prawdziwego nestora i propagatora sztuki architektonicznej. Był współtwórcą pojęcia stylu międzynarodowego, który zdaniem Johnsona i Henry’ego-Russella Hitchcocka miał charakteryzować się między innymi definiowaniem określonej przestrzeni i rezygnacją z elementów zdobień, z wyjątkiem dzieł sztuki, stanowiących raczej wyposażenie niż element konstrukcyjny budynków. Na przestrzeni lat projekty architektoniczne Johnsona zmieniały się – niegdyś były to wyłącznie koncepcje inspirowane klasycystycznymi rozwiązaniami, surowe i oszczędne w formie, natomiast pod koniec życia zaczął też eksperymentować z zabawą formą, nadając budynkom kształty mebli, a nawet kryształu czy szminki. Tym samym doskonale łączył rozwiązania charakterystyczne dla stylu minimalistycznego z pop-art.

Najbardziej znane projekty architektoniczne: Glass House w Connecticut (w którym Johnson mieszkał od momentu wybudowania, w 1949, aż do swojej śmierci w 2005 roku), kościół Crystal Cathedral w Kaliforni, Seagram Building w Nowym Jorku, Philip-Johnson House w Berlinie.

Renzo Piano

Urodzony we Włoszech architekt został kilka lat temu uznany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi według magazynu Time. Ten laureat Nagrody Pritzkera jest wskazywany jako jeden z kluczowych architektów, którzy mieli wpływ na kształtowanie współczesnej architektury. W uzasadnieniu przyznania mu tego wyróżnienia jury użyło nawet porównania do wszechstronnych prac Michała Anioła i samego Leonarda Da Vinci. Jego prace projektowe odznaczają się unikatowym zastosowaniem oraz łączeniem materiałów i detali konstrukcyjnych.

Najbardziej znane projekty architektoniczne: wieżowiec Shard w Londynie, Centrum Nauki NEMO w Amsterdamie, New York Times Building w Nowym Jorku, lotnisko Kansai w Osace, koncepcja urbanistyczna zagospodarowania części Potsdamer Platz w Berlinie.

Jean Nouvel

Kolejny w zestawieniu architekt wyróżniony prawdziwym Noblem w tej dziedzinie, czyli wspominaną już Nagrodą Pritzkera. Międzynarodową sławę i uznanie przyniósł mu projekt budynku Instytutu Świata Arabskiego w Paryżu. Specjaliści i krytycy branży wskazują, że potrafi on w wyjątkowy sposób korzystać z innowacyjnych koncepcji architektonicznych, zachowując przy tym prostą bryłę budynków i podkreślając istotę zastosowanej faktury fasady oraz kolorów i iluminacji wnętrza obiektu.

Najbardziej znane projekty architektoniczne: Instytut Świata Arabskiego w Paryżu, budynek ONYX w Saint Herblain, nowa Filharmonia w Paryżu, biurowiec One New Change w Londynie.

Apartamenty nad Bałtykiem

Sprzedaż domów w Kołobrzegu