Open space w domu i w biurze

Data dodania: 07.07.2016


Nowoczesne rozwiązania architektury w dużej mierze krążą wokół idei stylu minimalistycznego. Stąd rosnąca popularność aranżacji, które opierają się bardziej na prostych formach niż zróżnicowanym wzornictwie czy zdobieniach. Jedną z cech takich aranżacji jest także zamiłowanie do otwartej przestrzeni, które przejawia się w idei open space.

Co to jest open space

Przez open space należy rozumieć po prostu otwartą przestrzeń. We wnętrzu o otwartej przestrzeni nie ma solidnych, trwałych podziałów, na przykład w formie ścian działowych. Najczęściej kojarzymy to pojęcie z urządzaniem pomieszczeń biurowych. I słusznie, bo aktualnie jest to najbardziej powszechne zastosowanie pomysłu na otwartą aranżację. Jednak coraz częściej właściciele domów prywatnych i mieszkań wprowadzają takie rozwiązania do swoich wnętrz.

Zalet projektowania przestrzeni w zgodzie z ideą open space jest wiele, ale zdecydowanie największą z nich jest wizualne powiększanie wnętrza. Dlatego open space cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród właścicieli niewielkich domów. Ale z rozwiązań charakterystycznych dla stylu open space chętnie korzystają także architekci. Szczególnie nowoczesne biura, jak Studio AG, które tworzą projekty zgodne z trendami architektury współczesnej uwzględniają open space w swoich realizacjach.

Przestrzeń w biurze

Brak sztywnego podziału na poszczególne pomieszczenia jest obecnie niemal standardem w przypadku przestrzeni biurowych. W tego typu przestrzeniach open space pozwala na dużo bardziej swobodną komunikację między pracownikami, co sprzyja integracji zespołu, a to już bezpośrednio przekłada się na efektywność pracy. Oczywiście na potrzeby poszczególnych stanowisk warto uwzględnić w biurze strefy przeznaczone do konkretnych zadań. Aby uniknąć przy tym zamykania przestrzeni warto sięgać po nieszablonowe rozwiązania architektoniczne, na przykład wydzielić pokój ciszy za pomocą szklanych ścian. Chociaż open space ma zarówno grono zwolenników, jak i przeciwników, nie ma wątpliwości, że jeśli za projekt będzie odpowiadać doświadczony architekt czy nowoczesne biuro projektowe, w typie Studio AG, biuro w stylu open space może być niezwykle ergonomicznym, estetycznym i efektywnym miejscem pracy.

Otwarty dom

Ale open space coraz śmielej wkracza także do wnętrz prywatnych domów i mieszkań, co widać po najnowszych realizacjach pracowni architektonicznych, na przykład studioag.pl. Co ciekawe, aranżacja otwartej przestrzeni sprawdza się doskonale zarówno w jednorodzinnych domach wolnostojących, jak i niewielkich kawalerkach. W przypadku domów open space raczej nie jest stosowany w celu optycznego powiększenia wnętrza, a jako spójny element nowoczesnych aranżacji. Natomiast w mieszkaniach czy kawalerkach urządzenie wnętrza z wykorzystaniem otwartej przestrzeni pozwala na lepsze wykorzystanie niewielkiej powierzchni, co przekłada się też na wyższą funkcjonalność. Klasycznym i bezpiecznym rozwiązaniem, które opiera się na idei open space jest zaprojektowanie wnętrza z kuchnią otwartą na salon. Dzięki temu powstaje przestrzeń, w której mieszkańcy mogą swobodnie ze sobą rozmawiać, przebywając de facto w różnych pomieszczeniach.


Sprawdź także – jak wybrać schody, o czym pamiętać podczas projektowania: