Przestronne wnętrze, czyli loft jako dom

Data dodania: 29.06.2016


Wyobrażając sobie idealną przestrzeń do życia każdy ma swoją wizję wnętrza, architektury i wystroju takiego obiektu. Jednak zdecydowana większość przyszłych właścicieli domów widziałaby się w przestronnych, dużych wnętrzach, które zapewniałyby wygodę codziennego życia i nie ograniczałyby mieszkańców. Przykładem rozwiązania, które w głównej mierze czerpie z takiego sposobu myślenia jest projektowanie domów w stylu industrialnym.

Sam styl inspirowany budową fabryk i hal produkcyjnych jest najczęściej ściśle kojarzony z aranżacją wnętrz w stylu loftów. Początków inspiracji taką stylistyką należy szukać na początku lat 50 ubiegłego wieku, w Nowym Jorku. To tam najpierw powstawały prawdziwe zagłębia budynków przemysłowych, które później wskutek recesji stopniowo zaczęły pustoszeć. Początkowo pomysł adaptowania obiektów produkcyjnych jako przestrzeni do mieszkania podjęli lokalni niezależni artyści, co z czasem sprawiło, że klimat całej dzielnicy SoHo, gdzie budynków industrialnych było najwięcej, zyskiwał na prestiżu. Dzisiaj jest to jedna z najbardziej znanych i drogich dzielnic Nowego Jorku. I bezsprzecznie lofty odegrały w tym procesie ogromną rolę.  

Obecnie budowa fabryk potrafi zainspirować niejedną pracownię projektową, do tego stopnia, że w dziedzinie architektury i budownictwa przyjmuje się podział na lofty w wersji hard oraz soft. Przez te pierwsze należy rozmieć budynki, które autentycznie pełniły funkcję budynku przemysłowego, a dzisiaj zostały zaadaptowane w celach mieszkaniowych. Natomiast soft lofty to nowoczesne obiekty budowlane, mocno inspirowane i stylizowane na klasyczny loft. Co ciekawe, popularność tego typu projektów w naszym kraju coraz bardziej się rozwija, a styl industrialny zjednuje sobie kolejnych zwolenników. Widać to po zainteresowaniu, jakie odnotowują architekci i studia projektowe, do których zgłaszają się kolejni klienci zaciekawieni ideą domu w stylu loft.

Jak wygląda aranżacja wnętrza w tej stylistyce? Kluczową cechą, jaka powinna się pojawić przy projektowaniu domów inspirowanych stylem industrialnym musi być zachowanie wolnej przestrzeni. Powinien o to zadbać architekt na etapie prac projektowych, ale także przy planowaniu i wykończeniu przez odpowiednią aranżację wnętrz. Ważne jest także odpowiednie wyważenie surowego, fabrycznego klimatu z elementami, które nadadzą przestrzeni domowego, przytulnego charakteru. Liczy się równowaga, więc obok bardzo prostych, oszczędnych dodatków i akcesoriów powinny się pojawić typowo dekoracyjne przedmioty, tekstylia, które sprawią, że wnętrze będzie stanowiło przyjemną przestrzeń do życia, inspirowaną budową fabryk, z zachowaniem tylko najlepszych cech takiej stylistyki.


Polecamy także informacje o projektowaniu i produkcji schodów: drewno-schody.szczecin.pl

Informacje na temat Apartamentów w Kołobrzegu