Współczesny dom inaczej, czyli oryginalne projekty

Data dodania: 29.06.2016


Obecnie na hasło „budowa domów” coraz rzadziej przychodzi na myśl tradycyjny domek z białą elewacją i klasyczną, czerwoną dachówką. Współcześnie domy wznoszone przez prywatnych inwestorów przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Trend korzystania z najnowszych tendencji w architekturze i przenoszenia ich na budowę domów już od kilku lat jest wyraźnie obecny za oceanem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać podobne rozwiązania przy tworzeniu koncepcji architektonicznej dla naszego domu.

Dom w środku lasu

Ucieczka od wielkomiejskiego zgiełku, hałasów i zanieczyszczonego powietrza skłania coraz większą liczbę osób do poszukiwania działki pod budowę domu poza miastem. Domek zlokalizowany na terenach zielonych to marzenie dla wielu inwestorów, przy czym warto uciec od najbardziej oczywistej wersji takiego projektu, czyli typowej leśnej chatki. Obecnie z pomocą pracowni projektowych można wypracować wspólnie koncepcję architektoniczną, która będzie w pełni korzystała z nowoczesnych wpływów w architekturze i budownictwie, nawet przy tak trudnej lokalizacji. Główne problemy, jakie towarzyszą projektowaniu domów to wymagające warunki terenu, szczególnie jeśli zależy nam na zachowaniu .

Nowoczesna rezydencja

Innym pomysłem na nowoczesny projekt domu jest zasięgnięcie inspiracji w budynkach, które przyjmują formę prostej bryły, przypominające nieco ogromne pudełka. Tego typu projekty domów pozwalają zazwyczaj na wdrożenie rozwiązań, które pozwalają nazwać taką konstrukcję domem pasywnym, czyli o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym. Główny wpływ na energooszczędność domu ma w tym przypadku właśnie prosta, zwarta bryła, duże przeszklenia oraz wyeliminowanie z projektu elementów mostków termicznych, co w ogromnej mierze wpływa na termoizolację budynku.

Tradycyjny dom XXI wieku

Jeśli ktoś jest zwolennikiem bardziej tradycyjnego podejścia do budownictwa na pewno będzie chciał pozostać przy sprawdzonych rozwiązaniach i przy opracowywaniu koncepcji architektonicznej domu będzie się opowiadał za bardziej tradycyjnymi środkami. Warto jednak skorzystać ze współczesnych pomysłów, jakie z pewnością zaproponuje nam architekt. Jak wygląda projekt domu jednorodzinnego na miarę XXI wieku? Na pewno cechują się dopracowanym układem pomieszczeń, z przemyślanymi rozwiązaniami w zakresie aranżacji wnętrz, zgodnie ze standardem wykończenia, jakiego zażyczy sobie inwestor.

Inwestycje w nieruchomości nad morzem