Wykończenie ścian – kilka pomysłów

Data dodania: 19.12.2016


Projektowanie domów to działka zarezerwowana dla architekta. On najlepiej się zna na odpowiednich dla domów jednorodzinnych rozwiązaniach. Natomiast w kwestii wykończenia budynku inwestor może mieć o wiele więcej do powiedzenia. Wielu ludzi woli wykonać to zadanie samodzielnie, według własnego gustu. Jednym z kluczowych elementów wystroju są ściany. Jak może wyglądać wykończenie ścian?

Najbardziej klasyczna propozycja to po prostu farba naniesiona na ściany. Jednak nie musi to być nudny, neutralny kolor. W zależności od barw i stylu mebli oraz dekoracji, jakie planujemy wdrożyć, możemy stosować bardzo wiele kolorów i faktur. W pomieszczeniu może dominować jednolita, neutralna farba, złamana żywym akcentem, np. czerwienią lub turkusem. Możemy także pokusić się o zakup farb dekoracyjnych, które będą tworzyły niecodzienne efekty, np. metaliczne przebłyski albo chropowate efekty 3D. Możemy również łatwo wykonać modny ostatnio efekt ombre albo część ściany pokryć farbą tablicową, po której dzieci mogłyby rysować kredą.

Proste rozwiązania można zastąpić nieco bardziej skomplikowanymi i efektownymi. Przy wyborze może pomagać architekt, ale jeśli jesteśmy przekonani o słuszności swojego wyboru, nie ma konieczności konsultacji. Przykład takiego rozwiązania to panele drewniane lub imitujące drewno. Stwarzają wrażenie elegancji i luksusu, w zależności od koloru mogą dopasować się do wielu stylów wnętrza.

Hotel czy apartament nad morzem?

Kolejnym pomysłem jest umieszczenie na ścianach płytek klinkierowych, kamienia lub cegły. To wybór, który należy do droższych, jednak bardzo dobrze się prezentuje. Są doskonałym rozwiązaniem dla kuchni, salonu lub korytarza, ale dobrze też się sprawdzą w sypialni.

Ostatnimi czasy do łask wracają tapety. Obecnie każda pracownia architektoniczna chętnie sięga po ten pomysł, który wielu osobom kojarzy się ze staromodnym stylem. Jednak dziś specjaliści produkują różnorodne, nowoczesne wzory, które ciężko skojarzyć z kiczem. Istnieją także firmy, które produkują fototapety. Takie rozwiązanie umożliwia nam umieszczenie dowolnego obrazu czy zdjęcia na całej powierzchni ściany. Niektórzy producenci oferują ekskluzywne produkty, takie jak tapety z lnu, bawełny lub jedwabiu. Są bardzo delikatne i wspaniale się prezentują. Polecane zazwyczaj do sypialni i salonów.

Mieszkania w Kołobrzegu

Czasami architekt planuje pomieszczenia urządzone typowo pod potrzeby dziecka – uwzględniając w to ściany. Można na nich wymalować fantazyjne wzory lub sceny z bajek albo stylowo ozdobić panelami 3D z filcu. Dzięki temu dziecko, które oprze się o ścianę, będzie miało kontakt z ciepłym materiałem, a ponadto będzie bezpieczniejsze. Czasem warto rozważyć, czy nie pozwolić dziecku samodzielnie pomalować ścian według własnego upodobania. Dzięki temu rozwinie swoją kreatywność, nauczy się pokonywania schematów, ale przede wszystkim będzie miało poczucie przestrzeni, którą wykreowało samodzielnie.

Apartamenty nad morzem Kołobrzeg

audi a6 tuning